Thu Aug 31
7:00 PM
Michigan Tech
at Hillsdale
Thu Aug 31
7:00 PM
Truman
Michigan Tech
40" TV Student Promotional Give-a-way
Fri Sep 01
3:00 PM
Michigan Tech
vs. Indianapolis
@ Hillsdale, Mich.
Fri Sep 01
8:00 PM
Michigan Tech
at Winona State
Sat Sep 02
10:00 AM
Michigan Tech
vs. Glenville State
@ Hillsdale, Mich.
Sat Sep 02
12:00 PM
Findlay
vs. Michigan Tech
@ Hillsdale, Mich. Hillsdale Tournament
Sun Sep 03
1:00 PM
Michigan Tech
at St. Cloud State
Thu Sep 07
6:30 PM
Mary
Michigan Tech
Keweenaw Classic
Fri Sep 08
TBA
Michigan Tech
vs. Lake Superior State
@ Southfield, Mich.
Fri Sep 08
1:30 PM
Bemidji State
Michigan Tech
Keweenaw Classic
Fri Sep 08
5:00 PM
Bemidji State
Michigan Tech
Fri Sep 08
7:30 PM
St. Cloud State
Michigan Tech
Keweenaw Classic
Sat Sep 09
TBA
Michigan Tech
at Hillsdale
Sat Sep 09
1:00 PM
Michigan Tech
at Hillsdale
Sat Sep 09
7:00 PM
Minnesota Duluth
Michigan Tech
Keweenaw Classic
Sun Sep 10
TBA
Michigan Tech
at Lawrence Tech
Sun Sep 10
12:00 PM
Minnesota Duluth
Michigan Tech
Fri Sep 15
2:00 PM
Michigan Tech
at Ashland
Fri Sep 15
5:00 PM
Lake Superior State
Michigan Tech
Fri Sep 15
7:00 PM
Northwood
Michigan Tech
Sat Sep 16
10:00 AM
Michigan Tech
at Tiffin
Sat Sep 16
1:00 PM
Grand Valley State
Michigan Tech
Sat Sep 16
4:00 PM
Saginaw Valley State
Michigan Tech
Sun Sep 17
TBA
Michigan Tech
at Wayne State
Sun Sep 17
12:00 PM
Saginaw Valley State
Michigan Tech
Tue Sep 19
7:00 PM
Northern Michigan
Michigan Tech
Fri Sep 22
TBA
Michigan Tech
vs. ITA Regionals
@ Grand Rapids, Mich.
Fri Sep 22
4:00 PM
Michigan Tech
at Davenport
Fri Sep 22
7:00 PM
Michigan Tech
at Ferris State
Sat Sep 23
TBA
Michigan Tech
vs. ITA Regionals
@ Grand Rapids, Mich.
Sat Sep 23
1:00 PM
Michigan Tech
at Saginaw Valley State
Sat Sep 23
2:00 PM
Michigan Tech
at Northwood
Sun Sep 24
TBA
Michigan Tech
vs. ITA Regionals
@ Grand Rapids, Mich.
Sun Sep 24
11:00 AM
Michigan Tech
at Purdue Northwest
Fri Sep 29
TBA
Michigan Tech
at Grand Valley State
Fri Sep 29
12:00 PM
Michigan Tech
at Saginaw Valley State
Sat Sep 30
TBA
Saginaw Valley State
Michigan Tech
Sat Sep 30
2:00 PM
Michigan Tech
at Wayne State
Sat Sep 30
7:00 PM
Northern Michigan
Michigan Tech
Sun Oct 01
TBA
Michigan Tech
at Wisconsin
US Hockey Hall of Fame Game
Sun Oct 01
10:00 AM
Northwood
Michigan Tech
Sun Oct 01
12:00 PM
Michigan Tech
at Northwood
Fri Oct 06
TBA
Michigan Tech
at Grand Valley State
Fri Oct 06
5:00 PM
Ashland
Michigan Tech
Fri Oct 06
5:00 PM
Michigan Tech
vs. Union
@ Ice Breaker Tournament - Duluth, Minn.
Sat Oct 07
TBA
Michigan Tech
vs. Minnesota Duluth / Minnesota
@ Ice Breaker Tournament - Duluth, Minn.
Sat Oct 07
TBA
Michigan Tech
at Ferris State
Sat Oct 07
1:00 PM
Michigan Tech
at Northwood
Sat Oct 07
4:00 PM
Tiffin
Michigan Tech
Sun Oct 08
1:00 PM
Michigan Tech
at Northern Michigan
Fri Oct 13
TBA
Michigan Tech
vs. Midwest Regional Crossover Tournament
@ Aurora, IL
Fri Oct 13
7:00 PM
Ashland
Michigan Tech
Fri Oct 13
7:07 PM
Michigan Tech
at Lake Superior State
Great Lake State Weekend
Sat Oct 14
TBA
Michigan Tech
vs. Midwest Regional Crossover Tournament
@ Aurora, IL
Sat Oct 14
10:00 AM
Davenport
Michigan Tech
Sat Oct 14
1:00 PM
Michigan Tech
at Ashland
Sat Oct 14
7:07 PM
Michigan Tech
at Lake Superior State
Great Lake State Weekend
Sun Oct 15
10:00 AM
Purdue Northwest
Michigan Tech
Sun Oct 15
12:00 PM
Tiffin
Michigan Tech
Fri Oct 20
4:00 PM
Davenport
Michigan Tech
Fri Oct 20
4:00 PM
Grand Valley State
Michigan Tech
Fri Oct 20
7:07 PM
Alabama Huntsville
Michigan Tech
Sat Oct 21
10:00 AM
Michigan Tech
at Lake Superior State
Sat Oct 21
1:00 PM
Wayne State
Michigan Tech
Homecoming
Sat Oct 21
4:00 PM
Purdue Northwest
Michigan Tech
Sat Oct 21
7:07 PM
Alabama Huntsville
Michigan Tech
Sun Oct 22
12:00 PM
Ferris State
Michigan Tech
Fri Oct 27
TBA
Michigan Tech
vs. GLIAC Tournament
@ Midland, Mich.
Fri Oct 27
5:00 PM
Northern Michigan
Michigan Tech
Fri Oct 27
7:00 PM
Michigan Tech
at Saginaw Valley State
Fri Oct 27
8:07 PM
Michigan Tech
at Minnesota State
Sat Oct 28
TBA
Michigan Tech
vs. GLIAC Tournament
@ Midland, Mich.
Sat Oct 28
1:00 PM
Davenport
Michigan Tech
Sat Oct 28
2:00 PM
Michigan Tech
at Lake Superior State
Sat Oct 28
8:07 PM
Michigan Tech
at Minnesota State
Sun Oct 29
TBA
Michigan Tech
vs. GLIAC Tournament
@ Midland, Mich.
Tue Oct 31
TBA
Michigan Tech
at GLIAC Quarterfinals
Fri Nov 03
TBA
Michigan Tech
at GLIAC Semifinals
Fri Nov 03
7:07 PM
Bowling Green
Michigan Tech
Sat Nov 04
1:00 PM
Michigan Tech
at Tiffin
Sat Nov 04
5:00 PM
Michigan Tech
at Northern Michigan
Sat Nov 04
7:07 PM
Bowling Green
Michigan Tech
Sun Nov 05
TBA
Michigan Tech
at GLIAC Finals
Fri Nov 10
5:00 PM
Northwood
Michigan Tech
Fri Nov 10
7:07 PM
Northern Michigan
Michigan Tech
Sat Nov 11
12:00 PM
Ferris State
Michigan Tech
Sat Nov 11
3:00 PM
Ferris State
Michigan Tech
Sat Nov 11
7:07 PM
Michigan Tech
at Northern Michigan
Fri Nov 17
11:07 PM
Michigan Tech
at Alaska Anchorage
Sat Nov 18
11:07 PM
Michigan Tech
at Alaska Anchorage
Fri Nov 24
11:07 PM
Michigan Tech
at Alaska
Sat Nov 25
11:07 PM
Michigan Tech
at Alaska
Fri Dec 08
7:07 PM
Ferris State
Michigan Tech
Sat Dec 09
at UP Opener - NMU, Ishpeming - Al Qual
Sat Dec 09
7:07 PM
Ferris State
Michigan Tech
Sun Dec 10
at UP Opener - NMU, Ishpeming - Al Qual
Fri Dec 15
7:07 PM
Lake Superior State
Michigan Tech
Sat Dec 16
MTU CCSA Race & Junior Cup - MTU, Houghton - MTU Trails
Sat Dec 16
7:07 PM
Lake Superior State
Michigan Tech
Sun Dec 17
MTU CCSA Race & Junior Cup - MTU, Houghton - MTU Trails
Wed Jan 03
at US National Championship - Anchorage, Kincaid
10/15K Freestyle
Fri Jan 05
at US National Championship - Anchorage, Kincaid
Sprint Freestyle
Fri Jan 05
8:00 PM
Michigan Tech
vs. Boston College
@ Ice Vegas Invitational - Las Vegas, Nev.
Sat Jan 06
TBA
Michigan Tech
vs. TBA
@ Ice Vegas Invitational - Las Vegas, Nev.
Sun Jan 07
at US National Championship - Anchorage, Kincaid
20/30K MST Classic
Mon Jan 08
at US National Championship - Anchorage, Kincaid
Sprint Classic
Fri Jan 19
7:07 PM
Alaska
Michigan Tech
Sat Jan 20
at Birkie Start CCSA & Junior Cup Race - CXC Cable - Birkie Start
5/10K INT Classic
Sat Jan 20
7:07 PM
Alaska
Michigan Tech
Sun Jan 21
at Birkie Start CCSA & Junior Cup Race - CXC Cable - Birkie Start
15/20K MST Freestyle
Fri Jan 26
7:07 PM
Michigan Tech
at Ferris State
Sat Jan 27
at St. Scholastica CCSA Race - CSS, Duluth - Spirit Mtn
15/20K INT Classic
Sat Jan 27
7:07 PM
Michigan Tech
at Ferris State
Sun Jan 28
at St. Scholastica CCSA Race - CSS, Duluth - Spirit Mtn
Freestyle Team Relay
Fri Feb 02
7:37 PM
Michigan Tech
at Bowling Green
Sat Feb 03
MTU CCSA Race - MTU, Houghton - MTU Trails
5/10K MST Classic
Sat Feb 03
7:07 PM
Michigan Tech
at Bowling Green
Sun Feb 04
MTU CCSA Race - MTU, Houghton - MTU Trails
15/20K INT Freestyle
Fri Feb 09
7:07 PM
Bemidji State
Michigan Tech
Winter Carnival
Sat Feb 10
at CCSA Conference Championship - UWGB Rhinelander - CAVOC
5/10K INT Classic
Sat Feb 10
5:07 PM
Bemidji State
Michigan Tech
Winter Carnival
Sun Feb 11
at CCSA Conference Championship - UWGB Rhinelander - CAVOC
15/20K MST Freestyle
Fri Feb 16
7:07 PM
Arizona State
Michigan Tech
Sat Feb 17
at SuperTour & NCAA Regional Championship - NMU, Ishpeming - Al Qual
5/10K INT Classic
Sat Feb 17
7:07 PM
Arizona State
Michigan Tech
Sun Feb 18
at SuperTour & NCAA Regional Championship - NMU, Ishpeming - Al Qual
15/20K MST Freestyle
Fri Feb 23
7:07 PM
Michigan Tech
at Northern Michigan
Sat Feb 24
7:07 PM
Northern Michigan
Michigan Tech
Thu Mar 08
at NCAA National Championship - DU, Steamboat Springs, CO
5/10K INT Classic
Fri Mar 09
TBA
Michigan Tech
vs. Spring Tennis Fest (Mar. 9-17)
@ Hilton Head, S.C.
Sat Mar 10
at NCAA National Championship - DU, Steamboat Springs, CO
15/20K MST Freestyle
Thu Mar 15
at Alan Connie Shamrock Invitational-Myrtle Beach, S.C.
Fri Mar 16
at Alan Connie Shamrock Invitational-Myrtle Beach, S.C.
Sat Mar 17
at Alan Connie Shamrock Invitational-Myrtle Beach, S.C.
Fri Mar 23
at Raleigh Relays-Hosted by North Carolina State, Raleigh, N.C.
Sat Mar 24
at Augustana Early College Opener-Rock Island, Ill.
Sat Mar 31
at Spartan Invite-Hosted by Michigan State, East Lansing, Mich.
Sat Apr 07
at Ferris State Bulldog Open-Big Rapids, Mich.
Sat Apr 14
at Hillsdale Border Battle-Hillsdale, Mich.
Sat Apr 21
at Al Owens Invitational-Hosted by Grand Valley State, Allendale, Mich.
Thu Apr 26
at Gina Relays-Hosted by Hillsdale College, Hillsdale, Mich.
Fri Apr 27
at Gina Relays-Hosted by Hillsdale College, Hillsdale, Mich.
Sat Apr 28
at Gina Relays-Hosted by Hillsdale College, Hillsdale, Mich.
Wed May 02
at GLIAC Championships-Hosted by Ashland University, Ashland, Ohio
Thu May 03
at GLIAC Championships-Hosted by Ashland University, Ashland, Ohio
Fri May 04
at GLIAC Championships-Hosted by Ashland University, Ashland, Ohio
Thu May 24
at NCAA DII National Championships
Fri May 25
at NCAA DII National Championships
Sat May 26
at NCAA DII National Championships
No Event
Previous Next View Full Schedule

By Sport | Alphabetical

 

By Sport:

General Athletics

Rene’ E. Adams • 1991
Dr. Michael Agin • 1996
Clem Banfield • 1989
Gerald J. Caspary • 1991
Don Daavettila • 2003
Dave Fischer • 2009
Herman Gundlach • 1988
H. Kenneth Hamar* • 1986
Webster “Swede” Intermill*  • 1997
K. Ross Johnson • 2004
Ted Kearly • 1997
Paul Kerttu • 2012
Paul Koski • 1989
Roger E. Laub* • 1987
William A. Longacre Sr.* • 1995
Jerry MacInnes • 2002
George McCarthy • 1989
Harold Meese • 1986
Al Murphy • 1990
Dr. Bob Nominelli • 2003
Bob Olson • 1994
John Opie • 2009
Dr. Kenneth E. Rowe • 1993
John O. Sanregret • 1995
Raymond L. Smith • 1985
Kiril Spiroff* • 1988
Bill Steele • 2012
Paul Swift • 2002
Howard Zollinger • 2004

Alpine Skiing

Karen Henry • 1991
Fred Lonsdorf* • 1999
Robert G. Lovell • 1993
Teri Salani (Seibert) • 2000

Basketball (Men)

Jeff Boinski • 2011
Matt Cameron • 2014
Verdie Cox • 1985
Dave Cvengros • 2010
Charles Finkbeiner • 2005

William C. Gappy • 1996
Larry Grimes • 1985
Pete Hoffman • 2006
Frank U. Isolampi* • 1986
Sandy Johnson • 2012
Geof Kotila • 2002
James F. Lahr • 1992
Gary Lange • 1988
JT Luginski • 2016
Gary Lundin • 2001
William J. Massey III • 1994
Jerry Muff • 2008
Allan F. Olson • 1991
Walt Potoroka • 2002

Larry Ras • 1985
Ron Ray • 2009
Rodney Ruth • 1999
Ken Seaton • 1998
Lloyd L. Seestedt • 1992
Paul Sharkey • 1989
Donald P. Sherman* • 1985
Robert Stephens • 1987
Michael A. Susko • 1995

Gene Timmer* • 1989
Mike Trewhella • 1990
Ray Trewhella • 2003
Matt Trombley • 2010
Russ VanDuine • 1993
William Wiljanen • 1987

Basketball (Women)

Judith A. Audit • 1995
Allison Bailey (Bottoms) • 2012
Kevin Borseth • 1999  
Pamela R. Bosio-Baileys • 1992
Linda Chesebro (Rusaw) • 2003
Dr. Kristen Crouch (Brown) • 2004
Cheryl A. DePuydt • 1992
Anne Eslinger (Johnson) • 2005
D.J. Evans • 2009
Mary Fisher • 1998
Karen Henegar (Appel) • 1998
Kim Hoppes • 2008
Andrea Novak • 2016
Darla (Innes) Olson • 2011
Carie Pejka (Tull) • 2008
Jodi L. Peters (Maley) • 1996
Jenny Postlewaite (Fesenmaier) • 2005
D’Andra Poyfair (Walter) • 2007
Jenny Sorenson (Wypych) • 2014
Patty Sullivan • 2002

Boxing

Bob Collins • 2004
Albert “Abbie” Maki • 1987
Ken Pelto Sr.* • 2001
Robert Stephens • 1987

Cross Country

Dr. Kristen Crouch (Brown) • 2004
Chris Klaes • 2009

Football

Bernie Anderson • 2014
John Benaglio • 2006
Don Boldt • 2009
Alan J. Bovard* • 1985
Paul Butkovich • 1990
Kurt Coduti • 2012
Bob Collins • 2004
Tom Csmarich • 1997
Jay Dishnow • 1990
John Donald • 2005
Dennis Euers • 1998
Mike Foltz • 2003
John Groves • 2007
Fred Guenther • 2007
Fred Hall • 2001
Bill Hauswirth • 2016
Daniel W. Hazebrook* • 1995
Roger J. Hettinga • 1986
Robert E. Hunt • 1994
Frank U. Isolampi* • 1986
Jim Kapp • 2010
Ted Kearly • 1997
Alex Kowalski • 2014
John Kwiatkowski • 1999
Walter Kyes* • 2010
James F. Lahr • 1992
Gerald P. LaJeunesse • 1993
Omer LaJeunesse • 1985
Don Lehman • 2008
Charles Lucchesi • 1996
William G. Lucier • 1985
Albert “Abbie” Maki • 1987
John Meyers • 2000
Jeremy Monroe • 2011
Ken Naples • 2003
U.J. (Bert) Noblet* • 1985
Allan F. Olson • 1991
Dave Paris • 2006
Ken Pelto Sr.* • 2001
Robert Peterson • 2012
Alex Pociask  • 1997
Walt Potoroka • 2002
Ray Puro • 2004
Michael J. Scally • 1996
Lloyd L. Seestedt • 1992
Paul Sharkey • 1989
Robert Stephens • 1987
Nick Sturm • 2014
Gene Timmer* • 1989
Bruce Trusock • 2002
Daniel J. Van Abel • 1991
Dave Walter • 1998
William Wiljanen • 1987
Duane Williams • 1999
Clayton R. Willman • 1995

Golf

Richard W. Best • 1994

Hockey

1961-62 Men's Hockey Team • 2012
1964-65 Men's Hockey Team • 2014
1974-75 Men's Hockey Team • 2016
Henry Akervall • 1990
Louis F. Angotti • 1991
Garry G. Bauman  • 1992
Russ Becker • 2010
Gary Begg  • 1997
Richard W. Best • 1994
Tom Bissett • 2014
Rick Boehm • 2000
Herb Boxer • 2009
Peter J. Buchmann • 1987
Paul Coppo • 1985
George Cuculick • 1998
Bob D’Alvise • 1989
Joe deBastiani • 2000
Tony Esposito • 1991
Gerald Fabbro • 2005
Dan Farrell • 2011
Peter Grant, Sr. • 2005
John Grisdale  • 1997
Fred Hall • 2001
Bob Hauswirth • 1994
George J. Hill • 1994
Bruce Horsch • 2007

Art J. Karam • 1987
Al Karlander • 1990
John M. Kosiancic  • 1994
Douglas F. Latimer • 1986
Robert R. Lorimer • 1992
George W. Lyle • 1993
John J. MacInnes* • 1985
Albert “Abbie” Maki • 1987

Ed Maki • 1985
H. Randy McKay • 1999
Al McLeod • 2008
Bob McManus • 2001
Jack G. McManus • 1995
Gordon McRae • 2004
Gary K. Milroy • 1996
Robert Monahan • 1993
Robert J. Murray • 1996
Jim Nahrgang • 1989
Ken Naples • 2003
Allan F. Olson • 1991
Marcus M. Olson • 1986
Ted Olson • 2003
Stu Ostlund • 2002
Ken Pelto Sr.* • 2001
Brent Peterson • 2016
Ray Puro • 2004
Jamie Ram • 2010
Damian Rhodes • 2006
Bruce Riutta • 1987
John Rockwell • 2006
Elov Seger* • 1998
Bill Steele • 2012
Gerald B. Sullivan • 1986
Bill Terry • 2011
Mike Usitalo • 2008
Maurice Villeneuve • 1988
Jim Warden • 2007
Tim Watters  • 1997
Glen Weller • 2005
Scott White • 2016
Rick Yeo • 1988
John Young • 2008
Mike Zuke • 1988

Nordic Skiing

Milan Baic • 2007
Karen Henry • 1991
Tom Wood • 2016

Rifle

Jilann O. Brunett • 1985
Isabel Garity • 1999
Sheldon “Moose” Larson • 1992

Swimming and Diving

Robert G. Lovell • 1993

Tennis

John Christianson • 2004
Dave Cvengros • 2010
Jerry Jerabeck* • 2000
Robert G. Lovell • 1993
Steve Nykerk • 2011
John “Wally” Wright • 1990

Track and Field

Henry Akervall • 1990
W. Rexford Benoit* • 1985
Lloyd L. Seestedt • 1992
Dr. Kristen Crouch (Brown) • 2004
Chris Klaes • 2009
James F. Lahr • 1992
Gerald P. LaJeunesse • 1993
Robert G. Lovell • 1993
Allan F. Olson • 1991
Ted Olson • 2003
Ken Pelto Sr.* • 2001
Paul Sharkey • 1989
Chris St. Louis (Armstrong) • 2000
Walt Potoroka • 2002

Volleyball

Pamela R. Bosio-Baileys • 1992
Linda Chesebro (Rusaw) • 2003
Cheryl A. DePuydt • 1992
Diane Devine (Salinas) • 2001
Karen Henegar (Appel) • 1998
Kim Hoppes • 2008
Mary Kaminski • 2001
Stephanie Livingston (Johnston) • 2006
Rhonda Pruitt (Lockhart) • 2010
Kristan Schuster • 2007
Krista Valdivia • 2011

Wrestling

Dick ElRite • 2000
Roger J. Hettinga • 1986